202310.18
0

Строки оскарження податкового повідомлення–рішення в судовому порядку: черговий «квест» у вітчизняному законодавстві

Якщо адміністративне оскарження податкового повідомлення-рішення виявилося неефективним, рекомендуємо розглянути можливість оскарження цього рішення у судовому порядку.

Щодо строків звернення до суду, то тут потрібно бути дуже уважним. Так відповідно п. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПКУ, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

Проте, важливо пам’ятати, що відповідно до п. 56.19 ст. 56 ПКУ, у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов’язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.

У той же час, не слід забувати про те, що відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПКУ у разі визначення грошового зобов’язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 – 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму грошового зобов’язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Проте, якщо протягом 10 робочих днів не буде розпочато процедуру судового оскарження (не подано позов до суду), то податковий орган може розпочати здійснювати заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, а саме: винесення податкової вимоги, опису майна у податкову заставу і як наслідок – стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, а в разі їх недостатності – шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Якщо платник податків не використав можливість адміністративного оскарження будь-якого рішення податкового органу, а замість цього відразу бажає перейти до судового оскарження, то це означає, що він відмовляється від можливості спробувати вирішити спір з податковим органом за позасудовим шляхом.

Протягом останнього десятиріччя в адміністративному судочинстві діяла практика подання позовів щодо оскарження рішень податкових органів протягом 1095 днів з моменту отримання таких рішень. Проте, варто враховувати, що судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів Касаційного апеляційного суду України у рішенні від 27 січня 2022 року по справі № 160/11673/20 висловила правову позицію, згідно з якою процесуальний строк звернення до суду із позовом щодо скасування податкового повідомлення – рішення, у випадку, коли платник податків не використовував процедуру адміністративного оскарження, визначається відповідно до ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України. Такий строк становить шість місяців і обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відтак, можемо зробити висновок, що позов буде прийнято судом, якщо він поданий протягом місяця з моменту закінчення процедури адміністративного оскарження або ж протягом шести місяців, якщо процедури адміністративного оскарження не було.

Таким чином, у разі виникнення податкового спору, необхідно ретельно вивчити відповідні строки та правила для оскарження рішень податкових органів у судовому порядку, оскільки вони можуть варіюватися в залежності від обставин і наявності/відсутності попереднього адміністративного оскарження.

Якщо вам потрібна допомога або консультація в цьому складному питанні, то фахівці M’Консалт готові надати вам підтримку. Не зволікайте та  звертайтеся до нас із вашими питаннями або проблемами. Ми маємо необхідний досвід та знання, щоб вам допомогти вирішити ваші справи.